Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Paź 10, 2014 in Uroda | 0 comments

Usuwanie nadmiernej potliwości

Usuwanie nadmiernej potliwości

 

Nadmierna potliwość jest problemem, który dosięga bardzo wiele osób. Wywołuje poczucie dyskomfortu, ale również często zawstydzenie i uczucie bezradności. Warto podjąć kroki do usunięcia tak kłopotliwej przypadłości. Najlepszym sposobem jest zabieg kosmetyczny i użycie toksyny botulinowej, która precyzyjnie usuwa problem nadmiernego pocenia się.

Botoks wpływa na ograniczenie wydzielania przykrego zapachu oraz wycieku potu u osób cierpiących na nadmierną potliwość. Używany jest do leczenia tego typu schorzenia już od ponad 10 lat.

Zabieg odbywa się za pomocą wkłuć śródskórnych, które wykonuje się miejscowo, w odległości 1-2 cm. Zazwyczaj przed samym zabiegiem lekarz miejsce zmienione chorobowo oznacza jodkiem potasu, aby uwidocznić miejsce, w którym pot wydziela się najintensywniej. Jest to tzw. próba Minora, dzięki czemu wyłącza się gruczoły potowe z miejsc ich największej aktywności.

Toksyna botulinowa blokuje wydzielanie potu poprzez zaburzenie neuroprzekaźnictwa w obwodowych synapsach cholinergicznych przez zahamowanie uwalniania acetylocholiny. Botoks działa przede wszystkim objawowo.

W przypadku dłoni i stóp efekt utrzymuje się w granicach 25 tygodni, natomiast jeśli leczeniu poddaje się pachy efekt trwa 28 tygodni.
Przeciwwskazaniem są zaburzenia przewodnictwa nerwowo- mięśniowego, nadwrażliwość na albuminy ludzkie, miejscowe infekcje skóry, niektóre leki oraz ciąża i laktacja.

Po zabiegu pojawiają się przejściowe zaczerwienienia, opuchlizna, siniaki, bóle głowy, czasem wymioty.