Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Sie 26, 2019 in Pozostałe | 0 comments

Dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego – metody leczenia

Staw skroniowo-żuchwowy jest jednym z bardziej złożonych stawów w naszym organizmie. To właśnie dzięki niemu możemy poruszać żuchwą do przodu, do tyłu i na boki. Stawy te są też najczęściej używanymi stawami w naszym ciele, ponieważ uczestniczą w procesie mówienia, jedzenia, śpiewania i ziewania. Wszelkie wady budowy i funkcjonowania stawów skroniowo-żuchwowych są dość powszechnym zjawiskiem, które dotyka nawet ok. 40% populacji.

Przyczyn dysfunkcji stawu skroniowo-żuchwowego jest wiele. Często niemożliwe jest nawet określenie konkretnego powodu. Do najpowszechniej występujących przyczyn należy stres powodujący nawykowe zgrzytanie zębami; wady zgryzu i złe nawyki, które powodują nieprawidłowe obciążenia mięśni żucia, wzmożone napięcie i zaburzenia w stawach skroniowo-żuchwowych.

Praca pacjenta
Leczenie zaburzeń stawów skroniowo-żuchwowych to zadanie trudne, które nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Często jego głównym celem jest zmniejszenie nasilenia objawów. Niezmiernie istotna podczas leczenie jest sama praca, jaką musi wykonać pacjent. Chodzi przede wszystkim o eliminację szkodliwych nawyków, która jest podstawą sukcesu leczenia. Pacjent nie powinien w ogóle żuć gumy do żucia, musi unikać twardych pokarmów, szczególnie tych, które wymagają szerokiego otwarcia jamy ustnej a w czasie ziewania chory powinien kontrolować, aby zbyt szeroko nie otwierać jamy ustnej. Poza tym zalecane są rozmaite techniki relaksacyjne, które mają na celu obniżenie stresu w życiu codziennym.

Metody leczenia
Na stronie https://drbaron.pl znajdziemy profesjonalną ofertę leczenie dysfunkcji. Polega ono najczęściej na zastosowaniu płytek relaksacyjnych w celu ochrony zębów przed starciem oraz w celu zmniejszenia napięcia w mięśniach żucia. Jeśli przyczyną zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych są obecne wady zgryzu, jedynym efektownym leczeniem będzie przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Podobnie sprawa wygląda u osób z brakami międzyzębowymi, gdzie trzeba wykonać uzupełnienia protetyczne w celu przywrócenia prawidłowego funkcjonowania stawów. Lekarze często wykonują też bardziej skomplikowaną analizę zgryzu, której celem jest stwierdzenie jak dokładnie powinna być położona żuchwa względem szczęki i co stanowi przyczynę dysfunkcji.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *