Pages Menu
Categories Menu

Posted by on Mar 19, 2019 in Pozostałe | 0 comments

Czy warto zostać baristą?

Warto mieć na uwadze, że barista to zawód oraz jednocześnie pasja. To człowiek, który jest profesjonalistą, koneserem i przede wszystkim miłośnikiem kawy. Nic dziwnego, że profesja ta zyskuje coraz większe uznanie na rynku pracy i wśród konsumentów. W końcu kto z nas nie kocha aromatycznej i dobrze przyrządzonej kawy? Może zatem warto zmienić profesję i zostać baristą.

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja na rynku kawy w Polsce zmieniła się diametralnie. Polacy już nie chcą zadowalać się rozpuszczalnym specyfikiem, przypominającym kawę ani nie wierzą w żadne kawopodobne wynalazki familijne bądź co gorsza w saszetki 3w1. Jako konsumenci szukamy wyjątkowego smaku i prawdziwego aromatu. To wszystko spowodowało, że kawiarnie coraz częściej rywalizują ze sobą. Co ciekawe rywalizacja ta nie odbywa się jedynie na polu cenowym, ale również na jakościowym. Lepsza kawa i lepszy barista to zwycięstwo, a zwycięstwo to stali klienci i sukces kawiarni.

Kto może zostać baristą?
Baristą może zostać przede wszystkim taka osoba, która lubi kawę i pracę w gastronomii. Dobry barista powinien posiadać umiejętności artystyczne, potrzebne do przygotowania tak popularnego obecnie latte art, czyli dekorowania kawy. Poza oczywiście właściwym przeszkoleniem teoretycznym oraz praktycznym, profesjonalny barista musi okazać się również doskonałym organizatorem swojej pracy i załogi baru. Wynika to z tego, że ma on stały kontakt z ludźmi, a więc dobrze jeśli umie nawiązywać z nimi szybki kontakt, jest odważny, zdyscyplinowany i umie pracować pod presją czasu. Od baristy wymagana jest również nienaganna prezencja.

Jak zostać baristą?
Żeby zostać baristą należy ukończyć jeden z dostępnych na rynku kursów, które są zazwyczaj prywatne, co w logiczny sposób wiąże się z poniesieniem opłat za naukę. W trakcie takich kursów, przyszły barista poznaje nie tylko poszczególne gatunki kawy i uczy się jak odpowiednio dobierać proporcje, ale posiądzie również wiedzę na temat sztuki serwowania kawy oraz latte art, czyli umiejętności dekorowania wierzchniej warstwy tego napoju. Jak znaleźć taki kurs? Najlepiej wyszukać w sieci kurs w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, jak np. kurs baristy Wrocław. Warto wiedzieć, że barista ma dużo większe szanse na sukces jeśli ma już jakieś doświadczenie w branży gastronomicznej bądź ukończył chociażby szkołę o tym profilu, jednak nie jest to wymagane.

Post a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *